streda 7. januára 2015

Každý druhý zamestnavatel požaduje angličtinu

Znalosť angličtiny predpokladá viac ako polovica pracovných ponúk, ktoré boli zverejnené na pracovnom portáli Profesia.cz. Iné cudzie jazyky zďaleka takú atraktivitu pre zamestnávateľov nemajú. Znalosť nemčiny je požadovaná v 17 percentách pracovných ponúk. Ruštinu, francúzštinu či taliančinu požaduje len jedno percento ponúk.

Znalosť angličtiny uviedlo vo svojich životopisoch 62,8 percenta uchádzačov o prácu, nemčiny 38,4 percenta, ruštiny 15,4 percenta, francúzštiny 3,7 percenta a španielčiny 3,4 percenta uchádzačov.

Z jazykovej vybavenosti deklarované v životopisoch sa na prvý pohľad môže zdať, že počet jazykovo vybavených životopisov je vyššia než pracovných ponúk, avšak úroveň jazykov je stále nedostatočná. Podľa dva roky starého prieskumu Eurobarometer sa česká aktívna znalosť angličtiny radí na posledné miesto zo všetkých členských krajín EÚ, priemer Česku nedvíha ani mladšia generácia.

Na portáli Profesia.cz zhruba každý piaty uchádzač (22,7 percenta) deklaruje svoju znalosť angličtiny ako mierne pokročilú, len o zlomok menší počet uchádzačov uvádza aktívna znalosť (19,1 percenta). Takmer identický podiel (19,5 percenta) môže osvedčiť len základy anglického jazyka. Medzi najčastejšie úrovňou sa objavila aj mierne pokročilá znalosť nemčiny (12,2 percenta) a základy nemčiny má pätina uchádzačov.

Požiadavky zamestnávateľov sa s jazykovou úrovňou uchádzačov výrazne rozchádzajú. Najžiadanejšie je aktívna angličtina, ktorá sa objavuje vo 39,8 percenta ponúk a aktívna nemčina s 11,6 percenta. Mierne pokročilú angličtinu obsahuje len desatina ponúk, mierne pokročilú nemčinu len 3,4 percenta a základy angličtiny mizivá 2,5 percenta.

V prehľade 500 pozícií a najrôznejších jazykových mutácií je najžiadanejšou angličtina pre pozície v oblasti informačných technológií, najčastejšie pre programátorov. Rovnako nezastupiteľná je jej znalosť pre technické profesie, ako sú konštruktéri, technológovia alebo procesní inžinieri.